Strona szkoły

Lorem Ipsum

Strategia konkursowa

Utworzono: poniedziałek, 13 lipiec 2015

Można napisać: Bez pracy nie ma kołaczy. I to powiedzenie mówiłoby wszystko. Ale trochę szczegółów też się przyda. Informatyka w wersji szkolnej to głównie technologia informacyjna, czyli obsługa różnych przydatnych programów. Rzecz jak najbardziej potrzebna wszystkim. Ale informatyka na wyższym poziomie to głównie programowanie. Niejaki Douglas Rushkoff napisał nawet książkę pod bardzo znaczącym tytułem „Program or Be Programmed: Ten Commands for a Digital Age".

W naszej szkole macie do czynienia na lekcjach, bądź na kółkach z podstawami programowania. Bawimy się programami: Logomocja, Baltie, Scratch, Kodu. W gimnazjum jest kilka lekcji z algorytmami w programie Eli, możecie zapoznać się z Pythonem i podstawami C++. Oczywiście HTML też możemy tu podać. Dlaczego tyle tych możliwości? Bo idea programowania jest podobna w różnych językach programowania i w pierwszej kolejności musicie tę ideę zrozumieć. A potem ćwiczyć podstawy w różnych środowiskach. Rasowy programista nie ogranicza się do umiejętności programowania w jednym języku. Owszem, może być mistrzem w jednym, czy dwóch. Może bardziej lubić niektóre z nich, ale "orientuje się" w większej ich liczbie.

Tak więc, jeśli ktoś z Was myśli o przyszłości informatycznej, to:

  • bawi się z radością tymi programami, które mamy w szkole
  • wymyśla lub znajduje sobie zadania, problemy do rozwiązania
  • bierze udział w różnych konkursach informatycznych (lista np. powyżej)
  • rozwiązuje (również w czasie wolnym - w wakacje, ferie - z własnej woli) zadania z poprzednich edycji konkursów, czyli trenuje jak sportowcy

A przypominam, że konkursy to szansa na szóstkę.


Komputer

Nasz komputer zachorował
Nie chce mi się zresetować
Płata figle, żarty stroi
Nawet myszka go się boi. (...)

Fragment wierszyka pani Agnieszki Galicy "Komputer zachorował"? (Można go w całości przeczytać na stronie: http://wierszykidladzieci.pl/inne/komputer-zachorowal.php )

Wirus

Wirus popsuł mi komputer,
Już komputer nie jest super!
Ale za to mam dobrego,
Mam kolegę prawdziwego!
Och! Ach! Och! Ach!
To najlepszy kumpel w grach!

("Mój kolega komputer" - Stanisław Karaszewski - http://www.szkolnictwo.pl/index.php?id=PU2924)

Pracownia

Mamy teraz w szkole nową
Pracownię Komputerową. 
Czas nam szybko tu umyka,
Uczymy się znów języka!

("Komputery" - Jerzy Borowiec - http://www.szkolnictwo.pl/index.php?id=PU2924)